Walczyli długo jeszcze po zakończeniu II wojny. Stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Żołnierze wyklęci - polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne. Ich liczbę szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Według historyków w walkach z sowietami oraz w komunistycznych katowniach zginęło około 50 tysięcy osób. Ponad 20 tysięcy żołnierzy zginęło bądź zostało zamordowanych skrytobójczo lub w więzieniach NKWD i UB, część wywieziono na Wschód, wielu skazano na kary pozbawienia wolności. W końcu lat 40. i na początku 50. ponad 250 tys. ludzi więziono i przetrzymywano w obozach pracy. To w hołdzie im wszystkim 1 marca 2011 roku ustanowiony został Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Data, którą przyjęto, jest dla tego środowiska symboliczna. Tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość".
W Chojnowie 1 marca, z inicjatywy radnego powiatu legnickiego Grzegorza Gapskiego i Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej, pod obeliskiem przy ul. Chmielnej spotkały się władze miasta i gminy, przedstawiciele kombatantów, oraz mieszkańcy. W asyście członków Związku Strzeleckiego RP złożono kwiaty, zapalono znicze, a odczytany Apel Pamięci przypomniał postaci i organizacje tworzące szeregi niezłomnych.
W naszym mieście Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" obchodzony jest po raz pierwszy. Chojnów dołączył zatem do miejsc pamięci tych, którzy za swoją walkę skazani byli na zapomnienie.